Перейти до змісту
Увійти

Теорія

Кейс: north star для Halves

Обрати й обґрунтувати метрику north star для Halves, спираючись на цифри за пів року.

~9 хв читання · 10 вправ · 250 балів

Перед початком

Кейс: ціль на друге півріччя

У Halves час ставити цілі. Наступного тижня рада директорів визначає цілі на липень–грудень. CEO хоче зробити ціллю компанії місячних активних користувачів, Theo — реєстрації, а Maya потрібна від тебе рекомендація, підкріплена числами.

Цей кейс завершує модуль. Ти порівняєш кандидатів за даними за шість місяців, перевіриш твердження на слайдах, обереш north star для Halves і обґрунтуєш свій вибір.

Перевір число росту, перш ніж його використовувати

Зустрічі з постановки цілей тримаються на темпах росту, і одне хибне число коштує тобі довіри в кімнаті. Перераховуй кожне заголовкове число з таблиці.

Набір даних · 6 рядків

Місячні метрики Halves, січень–червень 2026

Без акаунтів команди (внутрішній трафік). Кампанії в платних соцмережах стартували у квітні.

monthnew_signupsmauapp_opensexpenses_by_peopleweekly_active_groupsplus_subscribers
2026-013100980061000412001480410
2026-0229001010062500423001520432
2026-0333001060066000441001575455
2026-0452001240074800450001590470
2026-0561001410083900459001600481

Перші 5 з 6 рядків

Завантажити CSV

Ріст за період = кінцеве значення ÷ початкове значення − 1

Для MAU, січень–червень: 15 500 ÷ 9 800 − 1 = 0,5816 ≈ 58,2%. «58%» від CEO підтверджуються.

Дві типові помилки:

  • ділити на кінцеве значення: (15 500 − 9 800) ÷ 15 500 ≈ 36,8%. Ріст завжди міряють відносно початкової точки;
  • складати місячні темпи росту: сума п'яти змін місяць до місяця не дає загальної зміни, бо в кожного місяця своя база.

Потім зроби те саме для кожного кандидата за ті самі місяці, щоб їх можна було порівняти: реєстрації +119,4%, MAU +58,2%, відкриття застосунку +47,9%, витрати, додані людьми, +14,8%, підписники Plus +21,5%. Саме поставивши їх поруч, бачиш закономірність: числа охоплення росли швидко, числа цінності — повільно.

Округлюй лише наприкінці й залишай один знак після коми для відсотків, які порівнюватимуть.

Троє людей за столом переговорів тримають різні картки: натовп, порожню форму реєстрації і невелику компанію друзів.
Три кандидати на ціль компанії й одне засідання ради, щоб обрати.
  • Так
    Ріст MAU = 15 500 ÷ 9 800 − 1 ≈ 58,2%
  • Не так
    Ріст MAU = (15 500 − 9 800) ÷ 15 500 ≈ 36,8%

    Ділить на кінцеве значення замість початкового.

Охоплення і цінність: порівняй темпи росту

Коли в кожного кандидата є темп росту, розклади їх на охоплення і цінність:

  • охоплення: реєстрації +119,4%, MAU +58,2%, відкриття застосунку +47,9%;
  • цінність: витрати, додані людьми, +14,8%, щотижневі активні групи +11,8%.

Щотижневі активні групи, north star з попередніх уроків модуля, зросли на 1 655 ÷ 1 480 − 1 = 0,1182 ≈ 11,8% проти 58,2% у MAU. MAU ріс приблизно вп'ятеро швидше, ніж групи, які справді ділять витрати.

Широкий потік людей заходить на площу, але лише небагато доходять до столиків, де друзі разом ділять чеки.
Охоплення росло швидко, а групи, які справді ділять витрати, — набагато повільніше.

Абсолютні числа кажуть те саме іншими словами: +5 700 користувачів місяця проти +175 щотижневих активних груп. Обидва правдиві, жодне не помилка.

Розрив між двома групами чисел — це і є знахідка. Якщо охоплення росте значно швидше за цінність, більшість нових людей не отримує того, для чого існує продукт, або ще не отримує. Ціль за числом охоплення святкувала б цей розрив; ціль за числом цінності змушує компанію на нього подивитися.

Зверни увагу: weekly_active_groups тут — середнє за тиждень у межах місяця, тож воно порівнянне місяць до місяця, хоча місяці мають різну довжину.

  • Так
    «Охоплення: MAU +58,2%. Цінність: щотижневі активні групи +11,8%. Розрив — це знахідка».
  • Не так
    «За перше півріччя все зросло, тож продукт іде правильно».

    Приховує, що цінність росла вп'ятеро повільніше за охоплення.

Нормалізуй, щоб побачити, у що перетворилося охоплення

Темпи росту поруч натякають на розрив, а нормалізоване співвідношення його вимірює. Поділи число цінності на число охоплення місяць за місяцем і подивися, куди воно рухається.

  • Щотижневі активні групи на 1 000 MAU: січень 1 480 ÷ 9 800 × 1 000 ≈ 151; червень 1 655 ÷ 15 500 × 1 000 ≈ 107.
  • Витрати, додані людьми, на один MAU: січень 41 200 ÷ 9 800 ≈ 4,20; червень 47 300 ÷ 15 500 ≈ 3,05, менше приблизно на 27%.
З січня по червень метрики охоплення зросли на 48–119%, а щотижневі активні групи лише на 11,8%: на 1 000 користувачів менше груп ділять витрати.

Обидва співвідношення кажуть те саме: на кожного користувача місяця менше груп ділять витрати й менше витрат додається. Підсумки все одно зросли, тож ніщо не обвалюється; просто нові користувачі мало додають.

Нормалізоване співвідношення — міст між прочитанням обсягу й прочитанням якості. Воно не пояснює чому і чутливе до структури: якщо багато користувачів прийшли нещодавно, вони ще не встигли утворити групи. Тому наступний крок — розбити за когортами реєстрації й каналами.

Стеж за одиницями під час нормалізації: на користувача, на 1 000 користувачів чи у відсотках — усе гаразд, але кажи, що саме використовуєш.

  • Так
    Витрати на MAU: 4,20 у січні → 3,05 у червні (47 300 ÷ 15 500)
  • Не так
    «Витрати зросли на 14,8%, отже, залученість зросла».

    Підсумок, що росте повільніше за базу користувачів, означає менше на користувача.

Перша гіпотеза, а не вирок

Щотижневі активні групи на 1 000 MAU впали зі 151 до 107, а платні кампанії йшли з квітня. Що сталося?

Зваж кожну історію на доказах із таблиці:

Датасет: Місячні метрики Halves, січень–червень 2026 · є вище

  • Зламався трекінг? Це було б різке падіння витрат. А витрати росли щомісяця.
  • Продукт погіршився для наявних груп? Можливо, але активні групи в абсолютних числах і далі росли.
  • Літні поїздки? Співвідношення почало падати у квітні, до сезону, а поїздки створюють групи.
  • Змінився склад користувачів? Падіння починається разом із кампаніями. Багато користувачів із кампаній можуть відкривати застосунок, але рідко потрапляти в групу з другим активним учасником. Це зсув структури в бік користувачів, які лишаються самі.

Остання історія пасує найкраще, тож це найкраща перша гіпотеза. Але не висновок. Місячні підсумки змішують користувачів із кампаній з усіма іншими, і проблема з продуктом могла б дати схожі підсумки.

Щоб перевірити, розбий щотижневі активні групи за когортами реєстрації й каналами: чи утворюють когорти з кампаній групи рідше, ніж запрошені користувачі, що зареєструвалися в ті самі місяці? Доти кажи «імовірно» і кажи, як перевіриш, особливо коли йдеться про роботу колеги.

  • Так
    «Імовірно, зсув структури в бік користувачів із кампаній, які лишаються самі; підтвердимо за когортами й каналами».
  • Не так
    «Кампанії Theo зіпсували якість наших користувачів».

    Подає гіпотезу як доведену причину і звинувачує до перевірки.

Чому кожен відхилений кандидат не підходить

Відхилення кандидата легше захистити, коли його слабкість можна назвати одним рядком. Скористайся п'ятьма перевірками з уроку North star метрика і дерево метрик: (1) вона не росте, коли користувачі отримують менше цінності, (2) відстежує отриману цінність, (3) випереджає дохід, (4) розкладається на складові, на які впливають команди, (5) має записане визначення. Для Halves:

  • MAU не проходить перевірку 1: рахується кожен, хто хоч раз відкрив застосунок, тож більший рекламний бюджет піднімає його незалежно від того, чи хтось ділить рахунок.
  • Нові реєстрації не проходять перевірки 1 і 2: лише залучення, нічого про використання, і це число найлегше купити.
  • Відкриття застосунку не проходять перевірку 1: вони ростуть і тоді, коли людям важко і вони знову й знову перевіряють баланс.
  • Підписники Plus не проходять перевірку 3: це і є дохід, і він відстає від цінності, а paywall на шляху до спільного використання може їх підняти, поки групам гірше, тож вони не проходять і перевірку 1.

Щотижневі активні групи проходять усі п'ять: двоє людей, що ділять витрати, — це і є цінність, групи випереджають Plus, дерево розкладає їх на складові, а визначення записане.

Відхилений не означає видалений. Кожен лишається на дашборді зі своєю роллю: охоплення, залучення, сигнал тертя, монетизація. Але жоден не є ціллю компанії.

  • Так
    «Відкриття застосунку лишаються сигналом тертя: сплеск за незмінних витрат означає, що людям важко».
  • Не так
    «Ми обрали групи, тож приберімо MAU і реєстрації з дашборда».

    Відхилений як ціль не означає марний як контекст.

North star — це не компроміс

Коли люди не згодні щодо цілі, середній варіант спокусливий: підписники Plus зросли на 21,5%, між MAU (+58,2%) і щотижневими активними групами (+11,8%).

Але north star обирають за тим, що вона міряє, а не за тим, де опинився її темп росту. Проведи Plus через ті самі п'ять перевірок, що й інших кандидатів:

  1. Не росте, коли користувачам гірше? Росте: paywall перед функціями, потрібними групам, на якийсь час піднімає підписки й шкодить спільному використанню.
  2. Відстежує отриману цінність? Частково: люди платять за сканування чеків, коли вже ділять багато витрат.
  3. Випереджає дохід? Це і є дохід, і він відстає від цінності: група, яка сьогодні перестала ділити витрати, скасує підписку наступного місяця.
  4. Розкладається на складові? На нові підписки й скасування, але їхні важелі — ціна й paywall, а не цінність для груп.
  5. Записане визначення? Легко, і це не виправляє перевірок 1–3.

Тож Plus — правильне число для щомісячної перевірки поруч із north star і хибне для кермування. Кожен кандидат для чогось корисний; те, за чим кермує вся компанія, має пройти перевірки, а не переговори.

  • Так
    North star: щотижневі активні групи. Щомісячна перевірка поруч: підписники Plus.
  • Не так
    «Візьмімо Plus: його ріст посередині, тож ніхто не образиться».

    Обирає за політикою, а не за тим, що міряє число.

Ціль, яку не можна купити

Заперечення CEO передбачуване: «Групи зросли на 12%, MAU — на 58%. Навіщо обирати ціль, що виглядає гірше?»

Відповідь — у самій суті north star: вона виглядає гірше, бо її не можна купити. Ціль 20 000 MAU до грудня можна виконати, подвоївши рекламний бюджет, поки групи стоять, — приблизно це вже й показали січень–червень. Ціль за щотижневими активними групами росте, лише коли більше людей справді ділять витрати разом, тож її виконання означає, що продукт працює для більшої кількості груп.

Насос, у який кладуть банкноти, надуває велику кулю з людей, а поруч маленька рослина з компаній друзів росте лише від поливу.
Добра ціль росте лише тоді, коли люди отримують цінність, а не коли росте бюджет.

Добре сформульований рядок цілі має три частини:

  1. North star і її визначення: щотижневі активні групи, де щонайменше двоє учасників додають витрату чи розраховуються, без акаунтів команди, середнє за тиждень у місяці.
  2. Точка відліку: 1 655 у червні й ціль, яку погодить рада.
  3. Що відстежують поруч: MAU як охоплення, підписників Plus як перевірку доходу.

Так рада не втрачає нічого важливого для себе. Вона й далі щомісяця бачить охоплення й дохід, просто перестає винагороджувати ріст, який не перетворюється на групи.

  • Так
    «Щотижневі активні групи з 1 655 (червень); MAU і Plus відстежуємо поруч».
  • Не так
    «MAU до 20 000 до грудня».

    Досяжно самими рекламними грошима, поки групи стоять.

Назви обмеження свого аналізу

Рекомендація переконує більше, а не менше, коли каже, чого дані не можуть показати. Обмеження, назване заздалегідь, викликає довіру; те, яке рада знаходить сама, її забирає.

Добрий рядок про обмеження має дві частини:

  1. Чого дані не кажуть, конкретно. У таблиці місячні підсумки, тож вона не показує, які користувачі прийшли з кампаній. Падіння груп на 1 000 MAU узгоджується зі зсувом структури в бік користувачів із кампаній, але проблема з продуктом могла б дати схожі підсумки.
  2. Наступний крок, який це покаже. Розбити щотижневі активні групи за когортами реєстрації й каналами і порівняти когорти з кампаній із запрошеними користувачами тих самих місяців.

Датасет: Місячні метрики Halves, січень–червень 2026 · є вище

Рядок про обмеження — не перебільшення в інший бік («дані доводять, що кампанії привели користувачів низької якості»), не напад на метрику, яка працює як задумано, і не сумнів у визначенні, яке щомісяця застосовують однаково.

Як це складається докупи: перерахуй темпи росту, відокремте охоплення від цінності, нормалізуй, сформулюй гіпотезу, обери за п'ятьма перевірками й назви обмеження. Цей модуль відповів, на які числа рівнятися; наступний питає, де застрягають нові користувачі.

  • Так
    «Місячні підсумки не відокремлюють користувачів із кампаній; далі розбиваємо групи за когортами й каналами».
  • Не так
    «Дані доводять, що кампанії привели користувачів низької якості».

    Стверджує більше, ніж можуть показати місячні підсумки.

Готові потренуватися?

Виконайте вправи уроку й отримайте 250 балів, коли пройдете його вперше.

Розпочати вправи