# Переможці, які не повторюють успіху: удача, майстерність і закриті фонди

> Де опиняються вчорашні найкращі фонди, як відкидання закритих фондів прикрашає середнє і скільки часу треба, щоб відрізнити майстерність від удачі.

- Курс: [Інвестування надовго: індексні фонди, ризик і власна поведінка](https://productovi.com/uk/courses/long-term-investing.md)
- Модуль: Чи можна обіграти ринок?
- Урок 14/32, ~24 хв
- Джерело: https://productovi.com/uk/courses/long-term-investing/winners-dont-repeat

## Переможці минулого періоду

**Alex Tutor:** У Zapas досі травень. Учора Grace показала, що середній активний долар відстає від ринку на свої витрати, а сьогодні Ethan приходить із таблицею.

**Ethan:** Гаразд, середній програє. Тож середній ми пропускаємо. Я знайшов 20 активних фондів з історією за 14 років. Покажемо п'ятірку найкращих, і хай користувачі їдуть на переможцях.

**Grace:** Добра перевірка. Поділи історію навпіл: роки 1–7, щоб вибрати переможців, і роки 8–14, щоб подивитися, що з ними сталося. Вибирати за минулим і перевіряти на майбутньому — єдиний чесний спосіб.

**Grace:** Одне застереження щодо цих даних: вони синтетичні, і ми навмисно склали їх без жодної майстерності. Дохідність кожного фонду — це індекс плюс удача мінус комісія, і в кожному періоді удача нова. Подивімося, чи це щось змінює.

**Набір даних (CSV):** [20 вигаданих активних фондів та індексний фонд, реальна дохідність на рік (синтетичні дані)](https://productovi.com/datasets/long-term-investing/winners-dont-repeat/active_funds.csv)

p1_return_pct — середня реальна дохідність на рік у роки 1–7; p2_return_pct — у роки 8–14 або до закриття фонду (status closed, closed_year). IDX — індексний фонд Tessaro World після витрат 0,2%.

**П'ятірка лідерів років 1–7 і їхній результат у роки 8–14**

| Фонд | Роки 1–7 | Роки 8–14 |
| --- | --- | --- |
| F19 Star Growth | 9.88 | 4.1 |
| F02 Ottervale Focus | 8.58 | 5.21 |
| F16 Tallowmere Opportunities | 8.18 | 4.52 |
| F18 Fernhollow Select | 7.78 | 5.43 |
| F04 Brackwater Dynamic | 7.67 | 0.56 |
| Індексний фонд | 7 | 6 |

*Реальна дохідність, % на рік. F04 Brackwater Dynamic закрився в році 9.*

**Sofia:** У першому періоді сім фондів обійшли індекс із його 7%, а Star Growth на першому місці з 9,88%. У другому періоді в нього лише 4,10%.

> **Вправа:** У даних фондів Star Growth посів 1-ше місце з 20 у роки 1–7 з 9,88% на рік. Яке місце він посів у роки 8–14?

**Ethan:** Гаразд, Star Growth просів. Може, інші четверо втрималися?

**Grace:** Порахуй середнє. П'ятірка лідерів першого періоду в другому заробила 4,10, 5,21, 4,52, 5,43 і 0,56% на рік. Для Brackwater 0,56 — до закриття в році 9.

> **Вправа:** П'ять найкращих фондів років 1–7 у роки 8–14 заробили 4,10, 5,21, 4,52, 5,43 і 0,56% на рік (останній — до закриття). Яке їхнє просте середнє в роки 8–14, у відсотках на рік? Індексний фонд заробив 6,00%.

## Фонди, що зникають

**Sofia:** Стривай. Brackwater закрився в році 9. Якщо користувач сьогодні відкриє список фондів, Brackwater там узагалі не буде.

**Grace:** Так, і він не єдиний. П'ять фондів закрилися в роки 9–13, їх злили з іншими, і це були п'ять найгірших фондів другого періоду. Список фондів, які існують сьогодні, тихо їх викидає.

![Із 20 активних фондів 5 закрилися; 15 тих, що вижили, мають у роки 8–14 у середньому 5,13% на рік, усі 20 — лише 4,20%, а індексний фонд — 6,00%.](https://productovi.com/courses/long-term-investing/diagrams/m4-l2-survivors-uk.png)

*Лише ті, що вижили: +0,93 пункта, яких не заробив жоден інвестор.*

> **Вправа:** У роки 8–14 усі 20 активних фондів мали в середньому 4,20% на рік, разом із п'ятьма, що закрилися. 15 фондів, які досі працюють, мали в середньому 5,13%. На скільки відсоткових пунктів відкидання закритих фондів прикрашає середнє?

> **Вправа:** Zapas хоче показати користувачам, як активні фонди порівнюються з індексним у роки 8–14. Який список варто взяти для порівняння?

## Скільки часу, щоб відрізнити майстерність від удачі?

**Ethan:** Але хтось із менеджерів таки має бути добрим. Як нам це взагалі дізнатися?

**Grace:** Порахуймо. Скажімо, менеджер справді обходить індекс на 1 пункт на рік, але його річний результат гуляє навколо індексу на 6 пунктів. Скільки років треба, щоб ця перевага виділилася на тлі шуму?

**Grace:** Шум у середньому зменшується пропорційно кореню з кількості років: 6 ÷ √n. Хочемо, щоб перевага була принаймні вдвічі більшою: 1 ≥ 2 × 6 ÷ √n. У курсі статистики 6 ÷ √n називають стандартною похибкою.

$$
n = \left(\frac{2 \times \text{tracking error}}{\text{true edge}}\right)^2 = \left(\frac{2 \times 6}{1}\right)^2
$$

*Скільки років даних треба, щоб справжня перевага сягнула двох стандартних похибок*

> **Вправа:** Менеджер справді обходить індекс на 1 пункт на рік, а його відхилення від індексу (tracking error) — 6 пунктів (наскільки річний результат зазвичай відходить від індексу). За формулою n = (2 × відхилення ÷ перевага)² скільки років даних треба, щоб ця перевага сягнула двох стандартних похибок?

**Sofia:** Тобто семирічна перевага, як у Star Growth, 9,88 проти 7,00, цілком у межах шуму.

**Grace:** Так. І ще одна пастка: деякі фонди навмисно тримають не весь ринок. Вони схиляються до дешевих компаній, малих чи нещодавніх переможців. Це називають факторним нахилом.

**Grace:** У таких нахилів бували довгі добрі й довгі погані періоди. Фонд із нахилом — це не ринок, а активна ставка на те, що нахил принесе більше за додаткові витрати. Нашим базовим варіантом лишається глобальний фонд, зважений за капіталізацією.

> **Вправа:** Фонд тримає лише найдешевшу третину світових компаній за співвідношенням ціни й прибутку і бере 0,5% на рік. Як Zapas варто його описати?

**Ethan:** Тоді допоможи відповісти партнерові. Star Growth сім років обходив індекс. Чому це не майстерність?

> **Вправа:** Star Growth заробляв 9,88% на рік у роки 1–7 проти 7,00% індексного фонду. У 2–3 реченнях поясни Ethan, чому ця історія не доводить майстерності і що сталося далі в даних.

**Grace:** Добре. Зверни увагу: для всього цього нам не треба було знати, хто вправний. Такі короткі історії цього не покажуть, тож застосунок не повинен удавати, що покажуть.

> **Головне**
>
> - Рейтинг за одним періодом, перевірка — на наступному. П'ятірка лідерів років 1–7 у роки 8–14 посіла 13, 8, 9, 7 і 20 (закрився) місця, у середньому 3,96% проти 6,00% індексу.
> - Ефект виживання: відкидання 5 закритих фондів піднімає середнє з 4,20% до 5,13%, на 0,93 пункта, яких не заробив жоден інвестор.
> - Щоб відрізнити перевагу в 1 пункт від удачі за відхилення 6 пунктів, треба (2 × 6 ÷ 1)² = 144 роки.
> - Факторний нахил — активна ставка; базовим лишається глобальний фонд, зважений за капіталізацією.

> **Навчальний матеріал, не порада**
>
> Цей урок пояснює, як працює інвестування, і не каже, що купувати. Інвестиції можуть падати, і повернутися може менше, ніж було вкладено. Перевір чинні правила там, де живеш, або звернися до ліцензованого фахівця.

- Попередній урок: [До і після витрат: арифметика середнього інвестора](https://productovi.com/uk/courses/long-term-investing/average-investor-arithmetic.md)
- Наступний урок: [Вгадування моменту і найкращі місяці, які можна пропустити](https://productovi.com/uk/courses/long-term-investing/timing-best-months.md)

---
Productovi Learning. Безкоштовно, читати можна без реєстрації.
